ABD’li bankadan dolara karşı Türk Lirası tavsiyesi

ABD bankacılık devi Citi, dolara karşı Türk Lirası önerisinde bulundu. Citi, TCMB’nin makro ihtiyati tedbirlere daha fazla odaklanacağını ifade etti.

ABD’li bankadan dolara karşı Türk Lirası tavsiyesi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.04.2024
A+
A-

Türk Lirası’nın önümüzdeki aylarda sermaye akışı çekeceğini belirten Citi analistleri, 6 aylık forward işlemleri üzerinden Türk Lirası’nda dolara karşı uzun pozisyon alınmasını önerdi.

Analistlerin hazırladığı değerlendirmede, Merkez Bankası’nın parasal koşulları sıkılaştırılması için temkinli duruşunu sürdürmeye hazır olduğu belirtildi.

Analizde Merkez Bankası’nın şu an için politika faizlerini doğrudan artırmak yerine makro ihtiyati tedbirlere daha fazla odaklanabileceği kaydedildi.

Citi, tüketici enflasyonunun mayıs-haziran aylarında zirveye ulaştığı dönemde daha fazla faiz artışı ihtimalini göz ardı etmediğini bildirdi.

Prof. Dr. Abdulkadir Develi konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında şu ifadeleri kullandı: “Dövize talep arttığı zaman döviz değerleniyor. Yaz ayları geliyor daha fazla döviz girişi olacaktır. Döviz getirici faaliyetlerin güçlendiğini görüyoruz. Sayın Bakanı ABD’deki temaslarıyla daha fazla yatırım getirmesi durumu söz konusu. Dolar/TL 32 bandında devam edecek. Enflasyona göre reel kayıp söz konusu. Bu yıl TL güçlü seyredecek. Dövize yönelik yatay seyir söz konusu olacak.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.