Bakan Şimşek’ten enflasyon mesajı: Hızlı bir şekilde düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 8. Türk-Alman Ekonomi Günü programı kapsamında önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Şimşek’ten enflasyon mesajı: Hızlı bir şekilde düşecek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.05.2024
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları şu şekilde: “Türkiye’yi kişi başı milli gelirle orantılı olarak baktığınız zaman Türkiye’nin imalat sanayi birikimi çok iyi. Peki niye zengin değiliz? Bizim ekonomik kompeksite endeksi dediğimiz katma değer zincirinde arzuladığımız yerde değiliz. Son 15-20 yılda çok mesafe kat ettik. 56. Sıradan 40’ıncı sıraya yükseldik. 

Son 20 yılda imalat sanayiinde çok mesafeler kat ettik. İnşaat sektöründe Türkiye önemli ülkelerden birisi. Çin bir numara, biz ikinci sıradayız.  

Enerjide dönüşüm çok önemli. Toplam kurulu elektrik kapasitemizin yüzde 55’i yenilenebilir. Önümüzdeki 10 yıl 100 milyar dolar yatırım yapıp yüzde 60’ın üzerine çıkaracağız. Bu alan bizim için en öncelikli alanlardan birisi. 

‘EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ FİYAT İSTİKRARI’ 

Türkiye’nin orta vadeli programı var. Bizim en büyük önceliğimiz fiyat istikrarı. Enflasyonun tek haneye düşürülmesi, mali disiplin, yapısal dönüşüm. 

‘ENFLASYON HIZLI BİR ŞEKİLDE DÜŞECEK’ 

Mayıs ayında yüzde 70’in üzerinde bir enflasyonla zirveyi bulacağız. Daha sonra uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında biz tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.