Dolar ve altın için rakam verildi! Ekonomist Belgin Maviş, 2 seviyeye dikkat çekti

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin not artırımı sonrası gözler piyasalara çevrildi. Son haftalarda borsa rekor kırarken, altın fiyatlarında düşüş söz konusuydu. Özellikle dolar/TL tarafında ise aşağı yönlü seyir dikkat çekiyor. Peki S&P kararının piyasalara etkisi ne olur? Ekonomist Belgin Maviş, gram altın ve dolar için rakam verdi. İşte detaylar…

Dolar ve altın için rakam verildi! Ekonomist Belgin Maviş, 2 seviyeye dikkat çekti
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.05.2024
A+
A-

Milliyet.com.tr/ S&P Türkiye’nin kredi notunu yükseltti. Kuruluş, Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltti, kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korudu. Özellikle son dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye yönelik not artırım süreci başlamıştı. Peki kararın piyasalara yansıması nasıl olur? Altın, borsa ve dolar için beklentiler neler?

S&P KARARININ PİYASALARA ETKİSİ!

Konuyla ilgili merak edilenleri BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Maviş konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“S&P’nin not artışı bir sürpriz olmadı. Piyasa zaten bunun fiyatlamasını borsa tarafında pozitif yönde yapmayı tercih etmişti. S&P görünümü daha önce pozitife iyileştirmişti, bu kez notta da iyileştirme yaptı. Türkiye’nin 2 yıllık perspektif içerisinde maliye ve para politikası noktalarında ilerleme kaydedebileceği yönünde açıklamaları vardı. 2024 için yıl sonu enflasyon hedefinin ise yüzde 57’ler seviyesinde olduğunu belirtti.

‘YENİ NOT ARTIRIMI GELEBİLİR’

Piyasa aslında bu ihtimali fiyatladı. Borsada endeksin 10 bin puanın üzerine çıkması ve yeni rekorlara imza atmasında bu etkendi. S&P, 2 yıl içinde Türkiye’de para ve maliye politikaları ve enflasyonla mücadelede noktasında olumlu adımlar atılması halinde yeni bir not artırımının gelebileceğini ifade etti. Bunun fiyatlamasını borsada kısa bir süre için görebiliriz.

BORSA İÇİN ÖNEMLİ UYARI: KAR REALİZASYONLARI GELEBİLİR

Yeni rekorlar gelebilir, beraberinde kar realizasyonları da gelebilir. Beklentinin sona ermesi ile birlikte kar realizasyonlarının gelebileceğine dikkat etmemiz gerekiyor.

NOT ARTIŞI İLE DAHA FAZLA YABANCI YATIRIMCI GELİR Mİ?

Türkiye’de not artışları var ancak yatırım yapılabilir seviyede değil. Yeni not artışlarının gelmesi ile birlikte senelik ve 6 aylık değerlendirmeler kurumların kendi inisiyatifi dahilinde olur. Not artışları yabancı para girişi için umut olacaktır. Önümüzdeki 2 yıl önemli olacak.

DOLAR VE GRAM ALTIN İÇİN YENİ TAHMİN!

Dolar/TL’nin ise 32.30’un altında soluklandığını görüyoruz. Fed’in faiz indirimleri noktasında daha önce kasım ayında fiyatlama yapıyordu. Tarım dışı istihdam rakamı sonrası faiz indirimi ihtimali eylül ayına çekilince dolar ve dolar endeksi tarafında soluklanma görüyoruz. Doların güçlü seyrinin sadece dolara bağlı değil, euro ve yendeki hareketlenmelere bağlı olduğunu hatırlatalım. Vadeli tarafta fiyatlamaların yıl sonu için 42-44 TL bandında olduğunu hatırlatalım.

Ons altında aşağı yönlü harekette Fed etkisi var. Özellikle Fed baskısının kalkması ile onsta sert yükseliş görmüştük. Ons tarafındaki hareketlilikte küresel bazda merkez bankalarının altın pozisyonlarını güçlendirmeleri etkiliydi. Şimdi biraz daha geri çekilmeler görebiliriz. Bu gram altına da yansıyacaktır.

DOLARDA İKİ SEVİYEYE DİKKAT ÇEKİLDİ: 32.80 VE 33.50

Gram altında her geri çekilme yeni alımlar için fırsat yaratacaktır. Halihazırda gram altında 3000 TL seviyesindeki hedefimi orta vade için devam ettirirken, dolar/TL tarafında 32.80 aşılmadığı sürece 32.40-32.80 bandında hareketler görebiliriz. 32.80 bandı aşılırsa 33.50’ye doğru kısa vadeli yükselişler görebiliriz. Ancak turizm sezonunun açılması ile birlikte doların satıcılı görünümünü koruyabileceğini hatırlatalım.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.