İklim Krizi: Tayland’da mercan resiflerinde ağarma, 12 deniz parkı kapatıldı

Tayland hükümeti, denizlerdeki mercan resiflerinin görülen ağarmanın hızla yayılması sebebiyle 12 milli deniz parkını ziyarete kapatma kararı aldı.

İklim Krizi: Tayland’da mercan resiflerinde ağarma, 12 deniz parkı kapatıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Güney Asya ülkesi Tayland’da denizlerde yapılan sualtı araştırmaları sonucu mercan resiflerinde Nisan ayında başlayan ve hızla yayılan ağarma nedeniyle yetkililer harekete geçti.

Tayland Milli Parklar, Yaban Hayatı ve Bitki Koruma Dairesi tarafından yapılan açıklamada, Mu Koh Chang, Khao Laem Ya, Khao Sam Roi Yod, Hat Wanakorn, Mu Koh Chumphon, Hat Khanom, Mu Koh Thalay Tai, Mu Koh Surin, Sirinat, Ao Phang Nga, Than Bok Koranee, Hat Nopparat Thara, Koh Lanta ve turistik Phi Phi Adası, Mu Koh Samed ve Mu Koh Chang olmak üzere 12 milli deniz parkının mercan resiflerinde daha fazla bozulmayı önlemek ve iyileşme sağlamak için bir sonraki duyuruya kadar ziyarete kapatıldığı bildirildi.

Tayland Başbakan Yardımcısı, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Patcharawat Wongsuwan yaptığı açıklamada, mercan ağarmasının Güney Asya’da son yıllarda görülen ve sıcaklık artışına yol açan El Nino hava olayından kaynaklandığını ifade etti. Bakan Patcharawat, Tayland Körfezi’ndeki resiflerin yüzde 50’sinde ağarma görüldüğü bilgisini paylaşırken, Nisan ayında başlayan ağarmanın Temmuz ayına kadar devam etmesinin beklendiğini belirtti.

Patcharawat, konumlarına göre bazı mercan sistemlerinin diğerlerinden daha fazla etkileneceğini kaydetti. Uzmanlar ülkede Mayıs ayında başlaması beklenen yağış sezonu ile birlikte deniz suyunda sıcaklığın düşeceğini ve buna bağlı olarak mercanlardaki ağarmanın duracağını düşünüyor.

Mercan ağarması, strese giren mercanlara renklerini veren ve onların besin kaynakları olan algleri dışarı atmasıyla meydana geliyor, bu durumun uzun sürmesi mercanların ölümüne yol açabiliyor. Mercan ağarmasına yüksek deniz suyu sıcaklığı, petrol sızıntısı ve mercan üzerinde tortu birikmesi gibi faktörler yol açıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.