KASTOB Kadınların Sesini Tüm Dünyaya Kısa Film Yarışması İle Duyurmayı başardı..

KASTOB Kadınların Sesini Tüm Dünyaya Kısa Film Yarışması İle Duyurmayı başardı..
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

KASTOB bir ilke daha imza attı.

Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (KASTOB), 2024 dünya Kadınlar Günü’ne ithafen kadınların toplumdaki sesini duyurmak, görünürlüklerini artırmak, kadına ve kadın emeğine karşı bir saygı duruşu yapmak için ‘Kıyıdaki Kadınlar’ temasıyla Uluslararası Kısa Film Yarışması düzenledi.

Kadınların toplumdaki sesini duyurmak, görünürlüklerini artırmak ve kadın emeğine dikkat çekmek adına KASTOB tarafından ‘Kıyıdaki Kadınlar’ temasıyla düzenlenen Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmler ödüllendirildi. Yaklaşık 17 ülkeden 408 kısa filmin katıldığı yarışmada birincilik ödülünü ‘Pamuk Prenses ve Cüce’ filmi ile çocuk gelin konusuna dikkat çeken Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 3’ncü Sınıf Öğrencisi Bora Yavuz Subaşı kazandı.

Yarışmaya yaklaşık 17 ülkeden 408 başvuru yapıldı. Jüri üyeleri tarafından yapılan ön değerlendirme sonucu yaklaşık 7 dakikalık bir akışta kadınların çektiği acıları, verdikleri mücadeleyi ve elde ettikleri başarıyı en iyi şekilde anlatan 20 film finale kaldı. Daha sonra yapılan değerlendirmede ise ilk 4’e giren film belirlendi.

Yarışmanın ödül töreni Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapıldı. Sunuculuğunu Gülgün Feyman’ın üstlendiği gala gecesine sahne yönetimini KASTOB Genel Başkan yardımcısı Gurbet Altay,Ayşe Çelik ve Begüm Ülgen yaptı. Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Üsküdar eski Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Yazar Gülten Dayıoğlu, Fotoğraf ve Cam Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Gültekin Çizgen, Sanat Eleştirmeni Hayati Asılyazıcı, Heykeltraş Prof. Dr. Meriç Hızal, Bale Sanatçısı Hülya Aksular, İllüstrasyon Sanatçısı Prof. Dr. Sema Ilgaz Temel, Prof. Dr. Nilüfer Narlı, DEB Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Cam Sanatçısı müze kurucusu Ekrem Özen, Heykeltraş Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Bektaş ile sanat, siyaset, sinema ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. KASTOB tanıtım filminin izletilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu Saz Sanatçıları sahne alarak Karadeniz türküleri seslendirdi. Daha sonra ise ilk 4’e giren filmler izletildi ve sırasıyla kazananlara ödülleri verildi.

KOSTAB Özel Ödülü ise ‘Toprağına Renk Katanlar’ kısa filmi ile Selin Aktaş’a verildi. Aktaş, kısa filminde Hatay’da yaşanan yıkıcı depreme ve bütün zorluklara rağmen üretmeye devam eden bir kadının hikayesine yer verdi.

KASTOB Genel Başkanı Nevzat Duyar, “KASTOB Uluslararası Kısa Film Yarışması’na Türkiye ve dünyanın birçok yerinden yaklaşık 408 tane film geldi. Bu filmlerden son 20’ye kalanlar da Burçak Evren, Semir Aslanyürek gibi hepsi birbirinden değerli, sinema dünyasına damga vurmuş isimler tarafından seçildi. Hayatın Kıyısındaki Kadınlar mottosunda ki ana amacımız kadınların artık hayatın kıyısında değil hayatın tam göbeğinde olduğunu anlatan güzel bir eser ortaya koymak ve başarılı kadınları anlatmaktı. Bunun için bu kısa film yarışmasını başlattık. Yarışmada başarı hikayesi anlatanları özellikle tercih ettik. Çok güzel filmler katıldı. Hepsi birbirinden kıymetli, değerli filmlerdi. Bazıları zaman aşımından dolayı, bazıları da hayatın kıyısındaki kadınları anlatmadığı için elendi. Genel olarak hepsi çok güzeldi” dedi.

KASTOB Genel Başkan Vekili ve Kadın, Bilim, Kültür ve Sanat Komisyonu Başkanı Asuman Karaşabanoğlu, “Bu yarışma Dünya Kadınlar Günü için yapıldı. Biz Dünya Kadınlar Günü’nü bir anma veya kutlama değil kadın emeğine saygı duruşu günü olarak yaşıyoruz. Bunu 25 yıldır bütün cam tavanlara göğüs gerebilmiş kadınlara bir saygı duruşu olarak yapıyoruz. Bu sene çıtayı çok yükselttik. Çünkü konfederasyonumuzun uluslararası bir yapısı var. Kısa film yarışmasını bize önerdikleri zaman severek kabul ettik. 17 ülkeden eser geldi. 408 film arasında son 20 ve daha sonra ilk 4’ü tespit ettik ve bugün buradayız. Bize bu fırsatı veren ve kıyıda değil tam ortada olmamıza vesile olan özellikle Karadeniz erkeği çalışma arkadaşlarımıza tarifsiz teşekkürlerimizi iletiyorum.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, “Bu Karadeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerde olduğu için uluslararası bir kısa film yarışmasıydı. Aslında yarışma demek yanlış. Filmlerin yarışma kavramından çok hoşlanmıyorum, onların üretilmesi, kadının sesinin duyurulması gerekiyor. O yüzden biz buna ‘Kıyıdaki Kadınlar’ adını verdik. Hem Karadeniz kıyısındaki kadınları hem de yaşamın kıyısındaki kadınları anabilmek adına Kadınlar Günü’ne atfettik. Umarım herkes çok memnun kalır. Çünkü biz harika filmlerle karşılaştık. Uluslararası büyük bir katılım vardı. Dünyanın öbür ucundan insanlar filmlerini gönderdi. Bu yarışmada özgün olan şey şuydu; biz yalnızca 5-6 kişilik bir jürinin takdirine bırakmak istemedik. Kadınların, gençlerin ve filme akademik gözle bakan insanların sözü olsun istedik. Böylelikle 5 jürimiz oldu. Filmlerimizi seçtik umarım hayırlısı olur ve devamı gelir” dedi.

Toprağına Renk Katanlar filmi ile KOSTAB Onur Ödülü alan Yönetmen Selin Aktaş ise “Bu ödülü bize layık gören jüri üyelerine çok teşekkür ediyorum. Belgesel filmimizin baş karakteri Tülay Hanım, Hatay’da her şeye rağmen dimdik ayakta duran güçlü bir kadın, onun filmini yapmak istedik. Çünkü Hatay’daki depremden sonra hem çevredeki insanlara çok yardımı dokunmuş biri, hem de ne olursa olsun ipek böceği yetiştiriciliğine devam ediyor. Bütün zorluklara rağmen üretmeye devam eden bir kadın” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.