Son dakika: Bakan Güler’den CNN Türk’te önemli açıklamalar

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, CNN Türk’te gündeme dair merak edilen soruları yanıtlıyor.

Son dakika: Bakan Güler’den CNN Türk’te önemli açıklamalar
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.05.2024
A+
A-

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, CNN Türk’te Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’e gündeme dair önemli açıklamalarda bulunuyor. Bakan Güler’in açıklamaları özetle şöyle:

IRAK İLE NE KONUŞULDU?

Irak tarihi komşumuz. Yüzyıllardır beraberiz. Her zaman iyi ilişkileri sürdürmek gayretindeyiz. Tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygımız sonsuz. PKK terör örgütü Irak’ın kuzeyine geldi yerleşti, hiç karışan yok. Bizim dışımızda mücadele eden yok. Dedik ki biz bu terörü kaynağında tüketeceğiz. Sürekli operasyon yapacağız. Ve nitekim bu esaslar doğrultusunda devam ediyoruz. PKK Irak’ta 800 köyü boşaltmış durumda. Bundan kimse rahatsızlık duymuyor ama biz duyuyoruz. 19 Aralık’ta ilk toplantıyı yaptık, 14 Mart’ta 2. toplantı. Ve sonunda da 3. toplantı Cumhurbaşkanımız başkanlığında yapıldı. Irak’ta şöyle bir değişiklik oldu, biz de memnunuz. Irak’lı komşularımız PKK’ya hiçbir şey demiyordu. Sen adama terör örgütü demiyorsun, biz seninle terörü konuşmak istiyoruz. Sonunda yasaklı örgüt olarak geçti. Iraklı dostlarımıza da teşekkür ediyoruz, onlar için de zor bir ortam. Toplantılardan sonra oradaki faaliyetleri daha ciddi yürütüyorlar, bizimle daha koordineli haldeler.

KYB’ye oradaki yöneticilere hep söylüyoruz. Bu işlerden vazgeçin, gelin burada huzur içinde yaşamak istiyorsanız bu terör örgütünden kendinizi kurtarın, biz de buna yardımcı olalım. 

TERÖRLE MÜCADELE

Teröristi kaynağında yok etme stratejimiz var. Irak’ın kuzeyindeyiz 5,6 senedir. Örgüt rahat huzur içinde kaldığı yerleri terk ederek, güneye çekiliyor. Biz ne gerekiyorsa yapmak zorundayız yapacağız. YPG’nin PKK’dan ayrı bir güçmüş gibi olduğunu iddia eden dostlarımız da var. Biz PKK’ya değil YPG’ye veriyoruz pilotaj eğitiimi gibi açıklama yapıyorlar. 

Gabar’da 44 bin varil petrolü çıkarabiliyorsak, Hakkari’nin yaylalarında turistleri ağırlayabiliyorsak, burada festivaller yapabiliyorsak, bu bir mesajdır. PKK teröründen yurt içinde artık bahsetmememiz gerekiyor.

“AKLIMIZLA ALAY ETMESİNLER”

Müttefiklerimiz, DEAŞ ile mücadele kapsamında buradaki silahlı güçlere destek oluyoruz diyorlar. Senin silahlı güç dediğin PKK’nın kendisi. Sen onlar PKK değil diyorsun da, adamlar kendisi öyle demiyor ki. Sen bunlara destek oluyorsan ben bunlara destek oluyorum de. Bizim aklımızla alay etme. Oradaki adam teslim oluyor diyor ki beni Gara’da çok adam kaybedilince beni buraya gönderdiler. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Bu destekten vazgeçmeleri yapmaları gerekiyor. Ama DEAŞ ile mücadele ise, bu mücadeleyi en çok yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’dir. 4 bine yakın DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdik. Suriye’de DEAŞ’ın adı bitti. Siz DEAŞ ile mücadele etmek istiyorsanız biz desteğe hazırısız diyoruz. Ama anlıyoruz ki dert o değil. 

Bizim Suriye’deki ana amacımız hudutlarımızı ileriden korumak. Biz bu faaliyete başlamadan önce Kilis’te Hatay’da kendi bağına bahçesine vatandaşımız gidemez olmuştu. Her gün havan saldırıları, roket saldırıları… 100’ün üstünde kaybımız oldu. İnsanlarımızı kaybettik. Biz durup duruken bu kararı almadık. Türkiye kendi insanını ve toprağını korumak için bu faaliyetlere başladı. Artık hudutlarımızda insanlarımızın güvenlik ile ilgili bir sorunu kalmadı. 

Suriye rejiminden beklentilerimiz var. Sınırlarına, toprak bütünlüğüne saygı bizim tüm komşularımıza var. Bizim görüşmelerimiz var Astana görüşmeleri oldu. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Biz açık açık diyoruz ki devlet olarak Anayasa’nı kabul et. Oyla, seçimlere git, kazan. Sen kazanırsan sen, ya da kim kazanırsa biz onunla görüşürüz diyoruz.

‘ÜS BÖLGELERİNDE HİÇBİR ENDİŞEMİZ YOK’

Biz silahlı kuvvetlerimizi en kötü şartlara göre yetiştiriyoruz, her bir personeli. Arzu eden herkes gelip eğitimleri görebilir. Üs bölgelerimiz açık, kimseden gizlimiz saklımız yok gelin görün. Orada onların faaliyetlerini nasıl destekliyoruz hepsi açık. Her geçen gün üstüne koyarak, PKK terör örgütünü mutlak suret ile bitireceğiz. Onlar için en kolay iş Türk adaletine teslim olmaktır.

Terörle mücadelede İran, Irak ve Suriye sınırında terörle mücadele ediyoruz. İran sınırında PKK’lı ile mücadele ediyoruz. Sınırdan karşıya kaçıyor. İran’lı dostlarımıza diyoruz şuraya gittiler. Çünkü İHA’larla takip ediyoruz görüyoruz. İran bize diyor ki orada kimse yok. Tabiki rahatsızız. Onlarla da bunu sürekli görüşüyoruz. Ancak netice alamıyoruz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.