‘Ay Tanrıçası’ göreve hazır!

Ay’ı sahiplenme yarışında ABD ile mücadele eden Çin, dün Chang’e 6 (Ay Tanrıçası) adlı sondasını taşıyan roketi, Dünya’nın uydusunun gizemli bölgesine yolladı.

‘Ay Tanrıçası’ göreve hazır!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.05.2024
A+
A-

Rusya ile Çin, hiçbir ülkenin hukuken sahibi olmadığı Ay’ı sahiplenme yarışında ABD’ye karşı büyük bir mücadele yürütüyor. Çin dün bir hamle daha yaparak Chang’e 6 (Ay Tanrıçası) adlı sondasını taşıyan roketi fırlattı. Mürettebatsız Change’e 6, Ay’ın Dünya’ya uzak olan karanlık ve gizemli bölgesinde 53 günlük görev kapsamında 2 kilo taş toprak toplayıp Dünya’ya getirecek. Bu adım NASA’nın (ABD Havacılık ve Uzay Dairesi) alarm vermesine neden olurken, Chang’e 6’nın Ay’ın gizemli kısmındaki çalışması Çin’in büyük planının önemli bir parçası olacak. Çin 2030 yılına kadar Ay’a mürettebat yollamayı ve üs kurmayı hedefliyor.

‘Niyetinizi biliyoruz’

Daha önce Ay ve Mars’a robotik geziciler indiren Çin, son 10 yılda uzay programına büyük kaynaklar aktarıyor. Geçen ay üç astronottan oluşan yeni bir ekip gönderdiği Tiangong (Cennet Sarayı) adlı uzay istasyonunu inşa etmek dahil birçok önemli başarıya imza attı. ABD ise jeopolitik rakibi olan bu ülkeyle Ay rekabetini keskinleştirirken, Çin ordusunun uzay programıyla ilgili endişeler yaşıyor. ABD 52 yıl aradan sonra “Artemis 3” projesiyle 2026’ya kadar Ay’a astronot yollamayı hedeflerken, NASA Başkanı Bill Nelson, Çin ile Rusya’yı kastederek “Sözde sivil uzay programlarının çoğunun askeri olduğuna inanıyoruz” dedi.

‘Ay Tanrıçası’ göreve hazır!

Çin’in dün fırlattığı Chang’e 6 sondası, Ay’ın Güney Kutbu-Aitken Havzası’na inecek. Toryum elementi zengini olan karanlık bölgeden taş toprak toplayacak.

‘Üçüncü uzay çağı’

Uzmanlar, dev ülkeler arasındaki 21. Yüzyıl’ın uzay yarışını “Yeni bir çağ, üçüncü uzay çağı” diye tanımlıyor. İngiliz “Guardian” gazetesinde şu değerlendirme yer aldı: “20. Yüzyıl’ın uzay yarışı siyasi güçlü ilgiliydi. Bu yüzyılınki parayla ilgili. Hükümetlerin yanı sıra SpaceX, Blue Origin gibi ABD şirketlerinin de yarışta yer alması pastanın büyüklüğünden kaynaklanıyor. Uzay turizmi milyarlar vadediyor. Uzay ekonomisti Greg Sadlier ise sektördeki aktörlerin çoğalmasını ‘uzayın demokratikleşmesi’ olarak yorumluyor.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.