Güvenlik güçleri taciz ettikten sonra öldürmüş!

İran’da 2022’de rejim karşıtı bir protestoya katıldıktan sonra kendisinden haber alınamayan 16 yaşındaki Nika Şakarami’nin, 3 güvenlik görevlisi tarafından cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürüldüğünü ortaya koyan belgeler sızdırıldı.

Güvenlik güçleri taciz ettikten sonra öldürmüş!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

“BBC”nin haberine göre, güvenlik güçlerince yazıldığı anlaşılan “çok gizli” ibareli belgede, ülkenin İslami kurumlarını savunan güvenlik gücü Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan bir duruşmanın özeti yer aldı. Şakarami’nin katillerinin ve olayı gizlemeye çalışan üst düzey komutanların isimlerinin de yer aldığı belge, güvenlik güçlerinin genç kızı alıkoyduğu plakasız bir minibüsün arkasında yaşananlara ilişkin rahatsız edici ayrıntılar içeriyor. 

Şakarami, Mahsa Amini adlı kadının başörtüsünü takmadığı gerekçesiyle Eylül 2022’de gözaltındayken ölmesinin ardından ülkede başlayan protesto gösterilerinden birinde kaybolmuştu. Ailesi, Şakarami’nin cesedini 9 gün sonra bir morgda bulmuş, İranlı yetkililerse genç kızın intihar ederek öldüğünü öne sürmüştü.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.