DÜNYA ENGELLİLER HAFTASINDA GEV AÇIKLAMASI..

Gelecek Neslin Vaadi Ciddi hayat tecrübesi olan biri olarak gençlerin bu tür geniş tabanlı bir değişim talep edeceğine inanıyorum. Bu yeni nesil akıllı ve anlayışlı. İnsanlar “her zaman cihazlarının başında olduklarından” şikâyet ediyorlar ama bu cihazlarla harika şeyler yapıyorlar. Yöneticiler, gençlerin değişimi yönlendirme gücünü ve potansiyelini anlamalı ve engelli gençlere yönelik bir liderlik programı oluşturulmalı.

DÜNYA ENGELLİLER HAFTASINDA GEV AÇIKLAMASI..
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.05.2024
A+
A-

GEV, sosyal sorumluluk ruhuyla ve 47 yıllık engelli hayat tecrübesiyle bütün dünya engellileri ve

ileri yaşlı insanlar yararına kurulmuş bir düşünce ve proje kuruluşu olup 100 farklı ülkede üye

ağına sahip, global bir vakıftır.

Vakfımız, Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, Birleşmiş Milletler Yaşlı

İlkeleri ile 5378 Sayılı Engelliler Hakkın Kanun kapsamında, buralarda belirlenen hususları

asgari unsurlar olarak kabul ederek çok daha ileri bir ufka sahip olarak, ilgili, yetkili, görevli kurum

ve kuruluşlarla sürdürülebilir kurumsal iş birliği modeli tesis etmek suretiyle dünya nüfusunun

%15’ini oluşturan 1,5 milyar engelli ve ileri yaşlılar için ürün, sistem ve hizmet sunmaktadır.

Gelecek Neslin Vaadi Ciddi hayat tecrübesi olan biri olarak gençlerin bu tür geniş tabanlı bir değişim talep edeceğine inanıyorum. Bu yeni nesil akıllı ve anlayışlı. İnsanlar “her zaman cihazlarının başında olduklarından” şikâyet ediyorlar ama bu cihazlarla harika şeyler yapıyorlar. Yöneticiler, gençlerin değişimi yönlendirme gücünü ve potansiyelini anlamalı ve engelli gençlere yönelik bir liderlik programı oluşturulmalı. Benzer şekilde engellilerin, lider olmak için sosyal medyayı olumlu şekilde kullanmalarını tavsiye ediyorum. Engelli insanları takip ederek işe başlayabilirler. Hiç şüphe yok ki, yükseköğrenimin yanı sıra engellilik tarihini ve gerçeğini öğretmemiz gerekiyor. Öğrencilerin daha iyi bir gelecek için mücadele edebilmeleri için geçmişi anlamaları gerekir. Kendilerinden öncekilerin kazandığı zaferleri bilmeleri gerekir. Gerçek şu ki ayrımcılık devam ediyor ve adaletsizliğe tanık olduklarında harekete geçmeleri gerekiyor.

Yasa koyucuları, engelli insanları destekleyen politikalara yatırım yapmaya ikna etmek ya da yapay zekâ gibi engelli insanların hayatlarını iyileştirme veya onlara zarar verme potansiyeline sahip yeni gelişen teknolojilere yönelmek olsun, gençler yön bulma konusunda zorluklarla karşılaşmaya devam edecek. Ama ben, gençlerin her türlü göreve hazır olduklarına inanıyorum.

 

Necdet ÖZTÜRK,

Kurucu Başkan

GEV Global Engelliler Vakfı

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.